Diagnostyka kardiologiczna
tel. (58) 301 - 21 - 70
lek. Wojciech Batko
lek. Dominik Awerjanow
lek. Marek Łaniec
lek. Adrian Kot
lek. Błażej Kubalski
lek. Jędrzej Klepin
Pacjentów Poradni Kardiologicznej „REMED + LECTUS” Sp. z o. o. oraz prywatnych zapraszamy na badania z zakresu diagnostyki kardiologicznej.
EKG (elektrokardiogram), jest zabiegiem polegającym na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnicy potencjałów (napięć) pomiędzy dwoma elektrodami, co graficznie odczytujemy w formie krzywej elektrokardiograficznej, na specjalnym papierze milimetrowym bądź na ekranie monitora.
ECHO SERCA (echokardiografia), to badanie przeprowadzane przy pomocy wyposażonego w specjalną sondę aparatu USG. Umożliwia ocenę budowy oraz funkcjonowanie zastawek serca, wielkości oraz pracy komór. Dzięki badaniu możliwa jest diagnoza wad serca i nowotworów mięśnia sercowego oraz obecności płynu w osierdziu.
PRÓBA WYSIŁKOWA opiera się na zależności zmieniającego się zapisu EKG pod wpływem zwiększającego się wysiłku fizycznego. Wzrost wysiłku fizycznego powoduje zwiększanie zapotrzebowania na tlen, co organizm kompensuje przez zwiększenie przepływu przez naczynia wieńcowe. U osób z niewydolnością przepływu wieńcowego, powyżej pewnego wysiłku, nie może już dalej zostać pokryte to zapotrzebowanie drogą zwiększonego przepływu i rozwijają się cechy niedokrwienia mięśnia sercowego. W „Remed + Lectus” Sp. z.o. o. wykonujemy test na bieżni ruchomej według tzw. protokołu Bruce'a (polegającego na zwiększeniu co 3 minuty szybkości przesuwu bieżni ruchomej i kąta jej nachylenia).
EKG HOLTERA to badanie które pozwala na śledzenie pracy serca przez całą dobę, dzięki temu daje nam większe możliwości niż zwykłe EKG lub echo serca. Badanie jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Do klatki piersiowej zostają przypięte elektrody, które są połączone z aparatem wielkości walkmana przymocowanym np. do paska spodni. Urządzenie należy nosić przez całą dobę lub dwie. Cały czas rejestruje ono na taśmie magnetycznej zapis ekg. - podczas wysiłku, w stresie i we śnie. W ciągu dnia należy zapisywać godziny ważniejszych czynności i ewentualnych dolegliwości. EKG metodą Holtera pozwala wykryć objawy niedokrwienia i zaburzenia rytmu serca: skurcze dodatkowe, napadowe częstoskurcze, migotanie przedsionków, trzepotanie komór.